Papy to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do pokryć dachowych. Dekarze używają go od ponad 200 lat. Nic dziwnego, gdyż ten lekki, wytrzymały oraz stosunkowo tani budulec sprawdza się w każdych warunkach klimatycznych.
Dlaczego warto wybrać papę?
Jest to materiał przede wszystkim lekki i łatwy do ułożenia. Nadaje się do stosowania na dachach o różnych kształtach, nawet najbardziej skomplikowanych architektonicznie. Jest niezastąpiony na dachach płaskich i o niewielkim kącie nachylenia. Przeznaczony jest także na dachy zielone - producenci wprowadzili specjalne papy, odporne na przerost korzeni roślin, które nawet po wieloletniej eksploatacji nie ulegają uszkodzeniu. Ponadto papy mogą być stosowane pod każdego rodzaju materiał pokryciowy lub jako pokrycie tymczasowe (papa ułożona na pełne deskowanie może pozostać na dłużej bez pokrycia). Można też tworzyć z nich wielowarstwowe powłoki. Papy są poza tym trwałe i odporne na warunki klimatyczne, jak również wygodne w czasie robót dekarskich - forma rolki pozwala na przycinanie i łączenie poszczególnych fragmentów w zależności od potrzeb, z łatwością można je też wywijać przy wszelkiego rodzaju obróbkach.
Ze względu na miejsce ułożenia i pełnioną funkcję, papy można podzielić na:
- Wierzchniego krycia - stosowane jako wierzchnie warstwy pokryć wielowarstwowych oraz jednowarstwowe pokrycia dachowe. Charakteryzują je osnowy o dobrych parametrach technicznych oraz wykończenie gruboziarnistą posypką mineralną.
- Podkładowe - stosowane jako warstwy podkładowe w różnego rodzaju pokryciach dachowych (w tym z gontów bitumicznych), a także jako izolacje przeciwwilgociowe i wodoszczelne. Przeznaczone są też do wykonywania nowych i renowacji starych pokryć dachowych w układach wielowarstwowych.
- Izolacyjne - stosowane jako spodnie warstwy bitumicznych pokryć dachowych i wielowarstwowych izolacji wodnych.
- Wentylacyjne - znajdują zastosowanie, kiedy wymagana jest wentylacja podłoża (aby nie dopuścić do kondensacji pary wodnej w warstwie izolacji dachu). Są najczęściej perforowane - mają na całej powierzchni otwory o średnicy około 40 mm.
Ze względu na technologię układania, papy możNA podzielić na:
- Papy klejone lepikiem - papy klei się na gorąco lepikiem asfaltowym nanoszonym na suche podłoże. W ten sposób mocuje się zwykle papy oksydowane na osnowie z tektury i modyfikowane na osnowie z welonu szklanego.
- Papy samoprzylepne - nie wymagają klejenia, ich spodnia warstwa zawiera specjalne klejące substancje bitumiczne. Ich układanie nie jest więc skomplikowane i znacznie przyspiesza prace.
- Papy termozgrzewalne - tego rodzaju papy mocuje się rozgrzanym powietrzem generowanym z palnika lub urządzeń nadmuchujących. Gorące powietrze nadtapia warstwę asfaltu na spodniej stronie papy i na zakładzie – nadtopiony asfalt łączy papę z podłożem.
- Papy mocowane mechanicznie - do mocowania mechanicznego używa się tradycyjnego młotka i gwoździ papowych. Korzysta się także ze specjalnych urządzeń mocujących.
Bitumiczne masy izolacyjne
Bitumiczne masy izolacyjne tworzą szczelną, elastyczną powłokę nie przepuszczającą wody. Są łatwe i wygodne w użyciu, dzięki czemu chętnie się je stosuje. Masy do wykonywania hydroizolacji stosuje się najczęściej przy zabezpieczaniu fundamentów i ścian piwnicznych. Wiele z nich przeznaczonych jest także do uszczelniania bitumicznych pokryć dachowych. Używane są również do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej na tarasach i balkonach. Niektóre z nich znajdują też zastosowanie przy wykonywaniu izolacji w łazienkach i innych pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Wieloma z nich można kleić arkusze pap i mocować płyty polistyrenowe.
Producenci: Technonicol, Nexler, Izobud, Icopal, Matizol, Lemar, Werner-Janikowo, IKO, Izohan, Izolex